Ханібуш - етнічний африканський чай

Етнічний чай, який виробляють з листя і гілочок однойменного «медового» дерева. Сам по собі солодкуватий з фруктовим екзотичним ароматом, він має ще одну значну гідність - не містить кофеїну. Разом з тим у ньому містяться: кальцій (важливий для здорових кісток і зубів), залізо (поліпшує кисневий обмін в крові), натрій (регулює кислотно-лужний баланс), марганець і фосфор (для росту і розвитку кісток), магній (для здорової нервової системи), цинк - (відповідає за здоров'я шкіри), калій і мідь (регулюють кислотно-лужний баланс). Окремо слід виділити вміст пінітола - аналога цукру, який нормалізує рівень цукру в крові і знижує тиск.

Лікувальні властивості ханібуша, як і ройбуша на даний момент досліджуються провідними дослідницькими центрами Японії, США, Німеччини. Загалом, ханібуш володіє наступними лікувальними властивостями:

- Знижує ризик остеопорозу;

- Антигрибкові властивості;

- Антивірусні властивості;

- Знижує рівень холестерину;

- Знижує рівень жиру;

- Антимікробні властивості;

- Антиоксидантні властивості;

- Регулювання менструації циклів;

- Попередження раку молочної залози, простати, матки.

Технологія виробництва

Збір проходить в період цвітіння чагарнику, оскільки саме квітки надають південноафриканському напою його чудовий медовий аромат. Збір сировини займає довгий час, тому що його треба шукати. Про плантації і не дикорослі чагарниках інформації немає. В принципі, найбільш цінний матеріал - це листя і квіти, але стебла теж йдуть у напій, і вся рослина зрізається під корінь. Цінуються молоді рослини, які обрізаються регулярно (раз на два або три роки), а також рослини, що виросли на місці вигорілого лісу. Вони дають більше листя і квітів. Свіжозрізані квітучі пагони викладають на конвеєр, а потім рубають на дрібні частини за допомогою спеціальних ріжучих верстатів.

Ферментація і попередня сушка можуть проходити по-різному:

- Ферментація старовинним способом: складають у купи, нагадують копиці сіна, накривають зверху тканиною і залишають на кілька днів;

- В хлібопекарських печах за допомогою автоматів підвищення вологості, вентиляції;

- В строгах: поміщають в спеціальні обертові барабани з нержавіючої сталі, в яких ханібуш не тільки окислюється, але і сушиться при температурі 85 º С.

Остаточне сушіння проходить на сонці.

Приготування напою

Заварювати ханібуш слід приблизно так само, як і звичайний чорний чай: суху заварку заливають гарячою водою (близько 95 º С) і настоюють протягом декількох хвилин. Деякі гурмани вважають, що напій виходить більш смачним, якщо його не просто настоювати, а проварювати на вогні протягом 5 хвилин (те ж саме можна робити і з ройбуша) Пити ханібуш можна в чистому вигляді, деякі додають в нього молоко і цукор. Іноді в готовий ханібуш кладуть ложку меду для посилення медового смаку і аромату напою. Ханібуш можна подавати як в гарячому, так і в холодному вигляді. Якщо охолоджений напій змішати з фруктовим соком, вийде дуже смачний і корисний безалкогольний коктейль.